ХВИЛИНА ІНФОРМАЦІЇ
«Володимир
Самійленко - поет, гуморист,драматург"
Він з'явився на світ 3 лютого 1864 року в селі Великі Сорочинці Миргородського повіту в «убогій селянській хаті», як напише пізніше в «Автобіографії» (на жаль, так і незакінченій) сам Самійленко. Батько – місцевий поміщик Іван Лисевич, однак Володимир був його… позашлюбним сином, тож і одержав прізвище матері – колишньої кріпачки Олександри Кіндратівни Самійленко.
Володимир Самійленко увійшов в історію української літератури не лише як лірик, перекладач, блискучий гуморист і сатирик, фейлетоніст і драматург, а й передусім як патріот. Адже в якому б жанрі не працював, про що б не писав, у його творах завжди відчувалася любов до Батьківщини, уболівання за долю свого народу.
Володимир Самійленко залишив по собі багату літературну спадщину. На жаль, вона мало відома сучасному читачеві. Адже навіть за радянських часів було видано лише його «Вибрані твори» (1926) і «Твори у двох томах» (1958).
Загалом же ця спадщина настільки різноманітна і різножанрова, що митця навіть важко уявити в прокрустовому ложі усталених стереотипів української літератури. Тут і пейзажна та інтимна лірика, як-от цикли віршів «Весна», «Сонети», «Її в дорогу виряджали», «Вечірня пісня» (деякі з цих творів стали, до речі, піснями, які вважаються народними). Тут і драматургія на історичну тематику – «Маруся Чураївна» (1896), «У Гайхан-Бея» (1917), і п'єси «на злобу дня», серед яких – «Драма без горілки» (1895), «Дядькова хвороба» (1896).
А ще поета вважали сатириком від Бога. Однак у своїх творах він засуджував не лише самодержавство, шовінізм, а й продажність, ура-патріотизм. Варто згадати його віршовані памфлети «Собаки», «Ельдорадо» (1886), «Як то весело жить на Вкраїні» (1886), «Мудрий кравець» (1905), «Невдячний кінь», «Дума-цяця», «Міністерська пісня», «Новий лад». (1906).
Помер Володимир Самійленко 12 серпня 1925 року, похований у Боярці під Києвом.
Самійленко В. І.
Україні: Лірика,гумор і сатира,драма/Упоряд.,вступ.стаття В. П Іванисенка.-К.: Укр.письменник,1991.-224 с.-( " Шкільна біблотека" У доробку класика української літератури В. І. Самійленка(1864-1925)-ліричні ,сатиричні й гумористичні твори,драми,переклади.
Самійленко В. І. Слова і думки:поетичні твори,статті,автобіографічні нотатки та спогади/Володимир Самійленко;упоряд., передмова та приміт. М. Г. Чорнопиского. -К.: Веселка,2014.-335с. Дошкульна політична сатира та типово український гумор Володимира Самійленка(1864-1925),патріотична лірика й філософські роздуми,проблеми суспільного життя та історії живі й актуальні для нашого сьогодення.
Твори Володимира Самійленка у збірці
Шляхи сподівань:Укр.л-ра кінця ХVІІІ-початку ХХ ст./Упорядкув. і передм. Шкляра В. І.- К.: Грамота,2006.-512 с.-(Сер." Шк.б-ка") До книжки увійшли твори українських поетів кінця ХVІІІ-початку ХХ століть.
Кодлюк Я. П., Одинцова Г. С.
Розповіді про письменників: Посібник для вчителя початкових класів.-2-е вид.- Тернопіль: Підручники і посібники,1998.-128 с. Посібник знайомить з життєвим і творчим шляхом відомих українських поетів і прозаїків.