середа, 10 березня 2021 р.

10 березня-день визволення Умані від нацистських загарбників

       77 років минуло з того дня, коли нога нападника ступала по нашій землі. Сім десятиліть жителі Уманщини живуть і працюють під мирним небом, у злагоді.
      З вдячністю згадуючи тих, хто у жорстокій битві виборював нашу свободу, відомих і невідомих героїв визвольних боїв, всіх ветеранів Великої Вітчизняної війни, ми схиляємо голову перед їх немеркнучим подвигом. Світла пам’ять і вічна слава героям, загиблим за звільнення нашого рідного краю! Низький уклін дорогим землякам-ветеранам битви із загарбниками. Їх спогади, розповіді про війну — це жива історія для юних поколінь, приклад самовідданого служіння Вітчизні.






четвер, 11 лютого 2021 р.

15 лютого День вшанування учасників бойових дій на території інших держав

 
       Не дати пам'яті згаснути
Щорічно 15 лютого в Україні відзначають День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Ця пам’ятна дата приурочена до виведення радянських військ з Афганістану у 1989 році. Офіційно дата була встановлена в Україні 11 лютого 2004 року указом Президента України на заміну радянському Дню пам’яті воїнів-інтернаціоналістів.
Афганська війна (1979-1989) була останньою з великих імперських авантюр Радянського Союзу та стала однією з вагомих причин його краху.
15 лютого 1989 року останній радянський солдат залишив афганську землю — війна була програна.
За десять років неоголошеної війни на поле бою було відправлено більше 160 тисяч українців — кожен 4-й з 600-тисячної армії.
Згідно зі статистикою, в Афганістані загинули близько 15 тисяч вояків, із них майже 4 тисячі українців. 72 українських воїни зникли безвісти. Майже 3 тисячі матерів втратили своїх синів, півтисячі жінок стали вдовами, 711 дітей - сиротами.
Більше 8-ми тисяч українців отримали поранення, 6 тисяч залишилися інвалідами.
У цей скорботний день Україна схиляє голову перед своїми синами, що воювали та загинули в 16-ти країнах світу.
 В бібліотеці була оформлена книжкова викладка літератури " Афганістан далекий і чужий у кожній пам'яті живий." 


четвер, 4 лютого 2021 р.

9 лютого Всесвітній день безпечного інтернету

   
 Щорічно у лютому в світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) під гаслом “Разом для найкращого Інтернету”. Цей день проводиться з метою залучити до дій кожну людину у створенні кращого Інтернету для всіх, сприяти обізнаності про небезпеки ,які існують в Інтернеті та про шляхи їх подолання.
З користувачами бібліотеки було проведено віртуальний анонс " Інтернет -територія безпеки" ,адже інтернет це дуже потужний ресурс,який значно полешує життя людини та відкриває майже необмежені можливості для самореалізації та саморозвитку юної особистості,але разом з тим в інтернеті приховано багато небезпек ,як для дітей так і для дорослих. Користувачів було ознайомлено з кількома небезпеками просторів інтернету.







середа, 3 лютого 2021 р.

Дегустація однієї книги

 



Підмогильний,Валеріан.
Третя революція: Оповідання,повісті,роман/ В..П. Підмогильний;Передм.,упроряд. С.І. Лущій.-К.:Укр.письменник,2012.-619 с.


  
    2 лютого — 120-річний ювілей одного з найвизначніших прозаїків “розстріляного відродження”, засновника українського урбаністичного роману.
 Валер’ян Підмогильний — одна з найпомітніших постатей в історії української прози. Із 36 років життя цей оригінальний письменник понад 18 присвятив літературі.
   Повість В. Підмогильного «Третя революція» була своє­рідним другим етапом художнього осмислення прозаїком проблеми «місто — село». В. Підмогильний наполегливо відтворював складнощі суспільних взаємин двох класів з того «затінкового» боку, що не заохочувався до глибшого пізнання вже тоді, а згодом і взагалі розцінювався як контрреволюційна пропаганда з відповідними висновками.





Календарний інформер

 

   Багатовікова історія людської культури нерозривно пов’язана з календарем, потреба в якому виникла в глибоку давнину з початком господарської діяльності. Серед великої строкатості календарних форм почесне місце займає календар знаменних і пам’ятних дат.

   Даний інформер містить перелік ювілейних дат видатних особистостей культурно-мистецького й суспільно-наукового життя, знаменних та пам’ятних подій всесвітнього значення та подій і дат важливих для України, які будуть відзначатися протягом лютого 2021 року.



четвер, 28 січня 2021 р.

29 січня-День пам'яті Героїв Крут


     29 січня 1918 року поблизу залізничної станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний-схід від Києва, 300 курсантів військової школи, студентів і гімназистів прийняли на полі нерівний бій із майже 5-тисячною більшовицькою армією, рішуче відстоюючи право українського народу жити у власній державі.
Бій тривав лише п’ять годин. У полон було захоплено і потім розстріляно 28 юнаків. Ціною свого життя юні герої зупинили наступ ворога на два дні.
Уже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла 28 вояків-студентів було перевезено до Києва. Виступаючи на церемонії поховання, голова Центральної Ради (1917-1918) Михайло Грушевський назвав вчинок київської молоді героїчним.
  В бібліотеці філії №6  з нагоди цієї дати була оформлена виставка-спогад " Крути -трагедія і гордість України"

вівторок, 26 січня 2021 р.

27 січня-День пам'яті жертв Голокосту

 Відео-спогад

" Голокост-трагедія Всесвіту"


     Дата 27 січня обрана не випадково: саме цього дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік польського Освенціма.
Варто нагадати, що Голокост з давньогрецької перекладається як «всеспалення» й означає систематичне переслідування і знищення (геноцид) євреїв нацистською Німеччиною і колабораціоністами протягом 1933-1945 років. У ширшому розумінні, голокост – систематичне гоніння і знищення людей за ознакою їхньої расової, етнічної, національної приналежності, сексуальної орієнтації або генетичного типу як неповноцінних, шкідливих.

четвер, 21 січня 2021 р.

22 січня - День Соборності України

" Величний день єднання. "

Онлайн вікторина до дня Соборності.

1 - На які дві держави утворилася Україна, після першої світової війни?
2 -З якого року  велися переговори про об'єднання УНР і ЗУНР ?
3 - Де проходили урочистості Злуки?
4 - Який символ духовної єдності східних і західних земель України?
5 - Коли було проголошено Акт Злуки УНР і ЗУНР?
Відповіді знайдете в запропонованому перегляді відео - ролика " Історія Соборності у світлинах".
Дякуємо за увагу!

середа, 13 січня 2021 р.

Вітаємо з новорічними святами!

 
Старий Новий рік – прекрасний привід послати Всесвіту ще раз своє найпотаємніше бажання. Вітаємо зі святом Василя, Меланки та старим Новим Роком 2021! Уманська бібліотека - філія №6 бажаємо в цей день, щоб кожна сніжинка, що впала на Вас, принесла Вам щастя і любов. Хай рік запам’ятається Вам прекрасними подіями і новими злетами!

вівторок, 12 січня 2021 р.

Марина Примаченко - українська художниця.

 

Життя Марії Приймаченко в 10 фактах

  • Марія Приймаченко однаково вправно малювала обома руками.
  • Художниця була малоосвіченою: за її плечима усього чотири роки навчання. В підписах до картин вона практично не ставила розділових знаків і користувалась народною говіркою. Зі спогадів знайомих, вдома у Марії не було ні книг, ні газет.
  • Щоб заробити грошей, Приймаченко шила оригінальні весільні сукні усій окрузі, щоправда цікавим методом: фасон і крій вона обирала «на око», а ножицями не користувалася – просто рвала тканину.
  • Марія Оксентіївна мріяла зібрати митців і розмалювати будинки в містах: «…що за дива витворили б - цвів би не лише садами Київ. Будинки б сміялися до людей...».
  • Мисткиня була дуже сувора і не любила гостей, однак до неї полюбляли приїжджати журналісти, художники, режисери. Як згадує художник Андрій Пушкарьов: «Мабуть, Марія цінувала просто Божий дар в кожній творчій людині».
  • Марія Приймаченко також творила ілюстрації до книг. Зокрема, саме її малюнками прикрашені дитячі книги "Ой коники-сиваші" (1968), "Товче баба мак" (1970), "Журавель" (1970), "Чорногуз приймає душ" (1971).
  • Син Федір й онуки Петро та Іван також стали художниками.
  • Під час аварії на ЧАЕС художниця з сином майже потрапляли під 30-кілометрову зону евакуації. Їй радили покинути село, але вона з сином лишилася. І намалювала картину, на якій корова в бахілах їсть отруєну радіацією траву.

середа, 6 січня 2021 р.

Календарний інформер

  Даний інформер містить перелік ювілейних дат видатних особистостей,  знаменних та пам’ятних подій всесвітнього значення та подій і дат важливих для України, які будуть відзначатися протягом січня 2021 року.