четвер, 28 січня 2021 р.

29 січня-День пам'яті Героїв Крут


     29 січня 1918 року поблизу залізничної станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний-схід від Києва, 300 курсантів військової школи, студентів і гімназистів прийняли на полі нерівний бій із майже 5-тисячною більшовицькою армією, рішуче відстоюючи право українського народу жити у власній державі.
Бій тривав лише п’ять годин. У полон було захоплено і потім розстріляно 28 юнаків. Ціною свого життя юні герої зупинили наступ ворога на два дні.
Уже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла 28 вояків-студентів було перевезено до Києва. Виступаючи на церемонії поховання, голова Центральної Ради (1917-1918) Михайло Грушевський назвав вчинок київської молоді героїчним.
  В бібліотеці філії №6  з нагоди цієї дати була оформлена виставка-спогад " Крути -трагедія і гордість України"

вівторок, 26 січня 2021 р.

27 січня-День пам'яті жертв Голокосту

 Відео-спогад

" Голокост-трагедія Всесвіту"


     Дата 27 січня обрана не випадково: саме цього дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік польського Освенціма.
Варто нагадати, що Голокост з давньогрецької перекладається як «всеспалення» й означає систематичне переслідування і знищення (геноцид) євреїв нацистською Німеччиною і колабораціоністами протягом 1933-1945 років. У ширшому розумінні, голокост – систематичне гоніння і знищення людей за ознакою їхньої расової, етнічної, національної приналежності, сексуальної орієнтації або генетичного типу як неповноцінних, шкідливих.

четвер, 21 січня 2021 р.

22 січня - День Соборності України

" Величний день єднання. "

Онлайн вікторина до дня Соборності.

1 - На які дві держави утворилася Україна, після першої світової війни?
2 -З якого року  велися переговори про об'єднання УНР і ЗУНР ?
3 - Де проходили урочистості Злуки?
4 - Який символ духовної єдності східних і західних земель України?
5 - Коли було проголошено Акт Злуки УНР і ЗУНР?
Відповіді знайдете в запропонованому перегляді відео - ролика " Історія Соборності у світлинах".
Дякуємо за увагу!

середа, 13 січня 2021 р.

Вітаємо з новорічними святами!

 
Старий Новий рік – прекрасний привід послати Всесвіту ще раз своє найпотаємніше бажання. Вітаємо зі святом Василя, Меланки та старим Новим Роком 2021! Уманська бібліотека - філія №6 бажаємо в цей день, щоб кожна сніжинка, що впала на Вас, принесла Вам щастя і любов. Хай рік запам’ятається Вам прекрасними подіями і новими злетами!

вівторок, 12 січня 2021 р.

Марина Примаченко - українська художниця.

 

Життя Марії Приймаченко в 10 фактах

  • Марія Приймаченко однаково вправно малювала обома руками.
  • Художниця була малоосвіченою: за її плечима усього чотири роки навчання. В підписах до картин вона практично не ставила розділових знаків і користувалась народною говіркою. Зі спогадів знайомих, вдома у Марії не було ні книг, ні газет.
  • Щоб заробити грошей, Приймаченко шила оригінальні весільні сукні усій окрузі, щоправда цікавим методом: фасон і крій вона обирала «на око», а ножицями не користувалася – просто рвала тканину.
  • Марія Оксентіївна мріяла зібрати митців і розмалювати будинки в містах: «…що за дива витворили б - цвів би не лише садами Київ. Будинки б сміялися до людей...».
  • Мисткиня була дуже сувора і не любила гостей, однак до неї полюбляли приїжджати журналісти, художники, режисери. Як згадує художник Андрій Пушкарьов: «Мабуть, Марія цінувала просто Божий дар в кожній творчій людині».
  • Марія Приймаченко також творила ілюстрації до книг. Зокрема, саме її малюнками прикрашені дитячі книги "Ой коники-сиваші" (1968), "Товче баба мак" (1970), "Журавель" (1970), "Чорногуз приймає душ" (1971).
  • Син Федір й онуки Петро та Іван також стали художниками.
  • Під час аварії на ЧАЕС художниця з сином майже потрапляли під 30-кілометрову зону евакуації. Їй радили покинути село, але вона з сином лишилася. І намалювала картину, на якій корова в бахілах їсть отруєну радіацією траву.

середа, 6 січня 2021 р.

Календарний інформер

  Даний інформер містить перелік ювілейних дат видатних особистостей,  знаменних та пам’ятних подій всесвітнього значення та подій і дат важливих для України, які будуть відзначатися протягом січня 2021 року.