четвер, 29 березня 2018 р.

хвилина історії


 " Кирило Розумовський останній гетьман України-290 років від дня народження"
Результат пошуку зображень за запитом "фото розумовський"

   Народився 29 березня 1728-го в селі Лемеші на Чернігівщині, в простій козацькій сім’ї. Завдяки карколомній кар’єрі свого брата Олексія, який мав чудовий голос, потрапив до придворної капели в Петербурзі і таємно обвінчався з царицею Єлизаветою Петрівною, Кирило Розумовський опинився в столиці. Інкогніто навчався в університетах Кенігсберга, Берліна, Геттінгена, Страсбурга, був удостоєний графського титулу (1744). У 1746-му став президентом Російської академії наук (очолював її 52 роки) та одружився з родичкою імператриці Катериною Наришкіною. 
    Після відновлення гетьманства, за вказівкою Єлизавети І обраний гетьманом на козацькій раді в Глухові на початку 1750-го. Попри те, що мешкав переважно у Москві та Петербурзі, намагався перебудувати Гетьманщину на європейський лад. Домігся, аби велика частина податків залишалася в Україні. А справи Гетьманщини розглядалися не в Сенаті, а в іноземній колегії. Обмежив втручання церкви в суспільне життя. Заборонив перетворення селян на кріпаків. Хоча загалом його соціальну політику трактують у руслі протекції старшинським інтересам.Розбудовував Батурин, куди мав намір повернути гетьманську столицю, реформував козацьке військо, планував відкриття двох університетів (на базі Києво-Могилянської академії та в Батурині), сприяв розвиткові науки, літератури й мистецтва. Водночас мріяв про спадкову владу гетьмана, що викликало опозицію з боку частини старшини.Взяв активну участь у заколоті, завдяки якому в 1762-му новою імператрицею стала Катерина ІІ. Та саме вона примусила Кирила Розумовського зректися гетьманства в 1764-му, занепокоєна зміцненням позицій козацької держави та її курсом на автономію: «Мала Росія, Ліфляндія і Фінляндія суть провінції, які правляться дарованими їм привілеями… Ці провінції треба зручними способами призвести до того, аби вони обрусіли й перестали дивитись, як вовки з лісу». За останнім гетьманом зберегли всі титули і маєтності. Деякий час мешкав у Європі, потім у Росії. Останні 9 років провів у Батурині, де збудував розкішний палацовий комплекс і зібрав одну з найкращих бібліотек.       Кирила Розумовського характеризують як добру, доступну, пряму людину. Улюбленими стравами були український борщ і гречана каша. А період його правління іноді називають «освіченим гетьманатом». Помер від інфаркту 21 січня 1803-го, похований у збудованому ним Свято-Воскресенському храмі. Склеп-мавзолей пограбований і розбитий у 1927-му, а в 1944-му зруйновано і саму церкву.
   В бібліотеці філії №6 було проведено хвилину історії з користувачами а також оформлено книжкову виставку" Кирило Розумовський-останній гетьман України".

середа, 21 березня 2018 р.

21 березня Всесвітній день поезії


                                                                    
Це слово людської надії,
Це слово крізь хрести і прах,
Крізь пил віків, усе в сльозах,
Пробилось, вижило, зоріє, 
Горить у мене на устах!..
М. Вінграновський

      Поети — люди, багаті душею.
Справжня поезія — неповторна. Це не завжди означає виняткову оригінальність чи сміливий експеримент. Поезія може розповідати і про цілком знайомі, буденні речі звичай­ними словами, але розкривати їх по-новому, давати нам но­вий погляд. 






    





21 березня в читальному залі бібліотеки філії №6  звучала поезія  з уст користувачів.   
Читали власну поезію та поезію українських класиків.
   Відродження, розквіт усього живого відбувається навесні, все оживає, потік весни пробуджує все навколо, так і поезія пробуджує людину, поезія - це життя, а воно розквітає.

понеділок, 5 березня 2018 р.

10 березня День визволення Умані

Результат пошуку зображень за запитом "визволення умані"
74 рік минув з того дня, коли нога нападника ступала по нашій землі. Сім десятиліть жителі Уманщини живуть і працюють під мирним небом, у злагоді. 
   Наше місто було визволено внаслідок Умансько-Ботошанської операції 1944 року. Це були наступальні дії військ 2-го Українського фронту (маршал І.Конєв).За виявлену мужність і відвагу під час визволення нашого міста 26 офіцерам і червоноармійцям були присвоєні звання Героїв Радянського Союзу. В боях за Уманщину ворог втратив 20 тисяч убитими і 2 500 гітлерівців були взяті в полон. Не можна забути, що за визволення Уманщини поклали свої голови до 6 тис. воїнів. Пропонуємо прослухати радіовиступ з нагоди цієї дати.

...

Тарас Григорович Шевченко


                                Народився 9 березня 1814 року у селі Моринці Звенигородського повіту Київської губернії в закріпаченій селянській родиніНе зважаючи на постійне вилучення з публічних бібліотек та книгарень опублікованих творів Т. Шевченка та всілякі перешкоди новому виданню “Кобзаря”, його слово жило в народі. Потроху проникало воно і в драматичні твори. Спочатку – обережними згадками, як от у п’єсі А. Тарновського “Оксусь і Леся, або Розумна дядькова голова” чи в драмі Д. Мороза “Був кінь та з’їздився”, а далі – уривками чи й цілими поезіями. Так А. Янковський у п’єсі “Покійник Опанас” повністю наводить вірш Т. Шевченка “Тяжко, важко в світі жити сироті без роду”, а В. Александров у п’єсі “За Немань іду” використовує чималий уривок з поеми “Гайдамаки”.

    Т. Шевченко спрямував українську драматургію на шлях реалізму. За його прикладом найкращі драматурги другої половини ХІХ ст. пішли шляхом утвердження впровадження народності, демократизму та національної ідеї, поглибили в мистецтві нове демократичне поняття гуманізму. Естетичні ідеали Т. Шевченка протягом десятиліть запалювали багатьох драматургів на працю, на звершення, на подвиг.

                     
В бібліотеці філії №6 було оформлено книжкову виставку. 

115 років від дня Народження Наталі Забіли



Результат пошуку зображень за запитом "Є письменники, що цілком віддали своє життя дитячій літературі — дуже важкій, іноді малопомітній, літературній роботі. Серед них, ніби айсберг, височить постать чудової поетеси Наталі Львівни Забіли, чиє життя покладено на олтар служіння Дитячій Музі. Народилася письменниця 5 березня 1903 року в місті Петербурзі у дворянській родині з великими мистецькими традиціями. Старовинний козацько-старшинський рід Забіл був багатим на яскраві постаті. Його засновник Петро Забіла (1580-1689) славний не тільки рідкісним (особливо на ті часи) довгим віком, а й багатьма справами: як борзнянський полковник у часи Богдана Хмельницького, як генеральний суддя в адміністрації Івана Брюховецького, нарешті як 105-річний генеральний обозний. Рідний дід Наталі — Пармен Забіла (1830—1917) — прославився як скульптор, академік Петербурзької академії мистецтв, автор відомих творів: бюстів Т. Шевченка, М. Гоголя, пам'ятника О. Герцену в Ніцці. Парменів дядько Віктор Забіла (1808-1869) був відомим українським поетом-романтиком, другом Тараса Шевченка, автором популярних пісень «Не щебечи, соловейку», «Гуде вітер вельми в полі». А Надія Забіла (1868-1913) — це не просто Наталчина тітка та дружина видатного художника Михайла Врубеля (1856-1910), а й відома російська співачка з чудовим лірико-колоратурним сопрано. Саме її ми бачимо на знаменитій врубелівській картині «Царівна-лебідь» (1900 р.)."
       Є письменники, що цілком віддали своє життя дитячій літературі — дуже важкій, іноді малопомітній, літературній роботі. Серед них, ніби айсберг, височить постать чудової поетеси Наталі Львівни Забіли, чиє життя покладено на олтар служіння Дитячій Музі.
Народилася письменниця 5 березня 1903 року в місті Петербурзі у дворянській родині з великими мистецькими традиціями.
Творчий доробок Наталі Забіли характеризується різноманітністю тем і жанрів. Не випадково український поет Валентин Бичко назвав її творчість «материнською піснею, цікавою, барвистою, розумною, клопіткою, дбайливою». Не забувала письменниця і про набутий в інституті фах історика. Просто і дохідливо розповіла письменниця малюкам про життя наших далеких предків у п'єсі-фантазії «Перший крок» (1968) та у драматичній поемі «Троянові діти», яка є поетичним переказом «Слова про Ігорів похід», присвятивши її 1500-річчю заснування Києва. У 1972 році ці твори були відзначені літературною премією імені Лесі Українки.
     Поетеса широко відома як перекладач та популяризатор в Україні дитячої літератури інших народів. їй належать переклади творів О. Пушкіна, М. Некрасова, С. Михалкова, А. Варто, С. Маршака, К. Чуковського. Плідно вона працювала і в галузі перекладу з французької, польської та інших мов. Твори самої письменниці перекладалися багатьма мовами. а Крім того, Наталя Забіла була автором підручників «Читанка» для 2 класу (1933) і «Читанка» для 3 класу (1939), які перевидавалися кілька разів. 
      В бібліотеці філії №6 була оформлена книжкова виставка " "Барвистий зоресвіт казкового дитинства."