середа, 30 грудня 2020 р.

Майстер-клас " Новорічні поробки"

Рік Новий – казковий час!
Хай здивує щастям вас.
Рік добра і рік кохання.
Тож приймайте привітання:
Будьте добрі та здорові,
Побажаємо любові.
Світла й радості багато,
Щоб життя було, як свято.

четвер, 24 грудня 2020 р.

Ялинка вітань

 

   Щиро вітаємо всіх з прийдешнім Новим роком! Мріємо, щоб Рік, що вже на порозі, додав би нам надії на мир, спокій, щасливе життя.  Нехай доля кожного з вас сяє, немов новорічна ялинка вогнями, а пухнастий білий сніг змете всі негаразди.

      Сподіваємося, що поетична арт-ялинка віднайшла сховані у кожному  ліричні глибини.

вівторок, 15 грудня 2020 р.

Нові надходження

  Неабияке задоволення приносять нові книги, які надходять до бібліотеки. Це радість для всіх - як для бібліотекарів, так і для мешканців міста! Адже кожна нова книга – це завжди подія та нове знайомство. Це яскраві видання на будь-який смак для читачів різних вікових груп. 


7 грудня - Всесвітній день Української хустки.

    7 грудня у світі відзначають День української хустки. Саме українська хустка об’єднує жіночі покоління і передається як родинна цінність від матері до доньки.

   До Всесвітнього Дня Української Хустки чарівні дівчатка, мами та бібліотекарі  бібліотеки - філії №6 приєдналися до флешмобу #Українська Хустка.

   Сьогодні не часто можна побачити на сучасній жінці хустку. А дарма, адже хустка – це символ нашого народу, вона оберіг, що символізує любов та свободу, вірність традиціям і патріотизм. Свято української хустки сприяє збереженню та відродженню українських традицій.

   Тож, відроджуймо, поважаймо, пропагуймо наші українські традиції — це генетичні скарби нашого народу.



понеділок, 14 грудня 2020 р.

14 грудня-День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС


    14 грудня в Україні відзначається День учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Надання державного статусу Дню ліквідатора ще раз нагадує суспільству про проблеми ліквідаторів-чорнобильців, людей що віддали свої життя та здоров'я заради порятунку нашої землі від страшної техногенної аварії, наслідки якої не дають спокою людству і сьогодні. 


  В бібліотеці філії №6 був організований прес-реліз " Чорнобиль історія і сучасність". Також був запрошений Манчук Андрій Петрович учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.Прикладом мужності та героїзму були дії ліквідаторів, які працювали в зоні радіаційного забруднення. Ми пам’ятаємо Героїв. 
  Щиро дякуємо за ваш подвиг, бажаємо здоров'я, миру, благополуччя та довгих років життя.

середа, 9 грудня 2020 р.

Відео-роздум " Сім'я без насильства"


    Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Міжнародна кампанія «16 днів проти насильства», яка з 1991 року підтримується міжнародною спільнотою.

   В рамках акції "16 днів проти насильства"   пропонуємо вашому перегляду відео-роздум "  Cім'я без насильства "

10 грудня- Міжнародний день прав людини

неділя, 6 грудня 2020 р.

6 грудня - День Збройних Сил України.

6 грудня відзначається День Збройних Сил України.
Це свято з’явилося завдяки відповідній постанові Верховної Ради, якою в 1993 році була відзначена річниця ухвалення закону «Про Збройні Сили України».
Бути військовослужбовцем Збройних Сил України нелегко, адже саме на ваших плечах лежить найбільший тягар відповідальності за долю української держави та захист її територіальної цілісності.
«У цей день ми схиляємо голови перед пам’яттю героїв, які віддали своє життя за Україну. Їх подвиг житиме вічно і слугуватиме взірцем чесного й самовідданого служіння Вітчизні.

Щиро вітаємо з Днем Збройних Сил України та бажаємо незламної волі в подоланні труднощів військового буття, надійного родинного тилу, багатирського здоров’я, звершення всіх ваших мрій та МИРУ! 

середа, 2 грудня 2020 р.

3 грудня-Міжнародний день інваліда



   Щороку 3 грудня у світі відзначається Міжнародний день інвалідів, який проголошено Генеральною Асамблеєю ООН у 1992 році. Відзначення цієї дати спрямоване на посилення уваги до проблем інвалідів, захисту їх гідності, прав і благополуччя     Міжнародний день інвалідів акцентує увагу суспільства на перевагах, які воно отримує від участі інвалідів у політичному, соціальному, економічному і культурному житті.
   Цей день є нагадуванням людству про його обов’язок виявляти турботу і милосердя до людей особливими потребами. У світі налічується понад 1 мільярд людей з інвалідністю, що приблизно становить 15% населення усього світу.
   Пропонуємо вашій увазі добірку книг героями  літературних творів яких є люди з інвалідністю. Книга відповідає на запитання, дає поради, дарує психологічну підтримку. Такі персонажі в літературі потрібні читачам. Вони допомагають спостерігати позитивні приклади боротьби, перемог та знаходити в реальному світі сенс у житті.

      Це історія про мужнього хлопчика, який за всяку ціну хотів навчитися стрибати через калюжі. Нехай не сам, а з допомогою норовистого поні. Ставши через хворобу калікою, Алан не здається й домагається набагато більшого, живе повніше, ніж будь-яка інша людина. Він твердо впевнений в тому, що його каліцтво не завадить йому зробити те, що він захоче, і стати тим, ким він забажає. Для середнього шкільного віку.

     Твір досить сильний за своєю натурою починається легко з поволі наростаючою напругою, описуючи важке життя жінки Дарусі у гірському селі за радянської доби десь у 1970-х роках. У селі її вважають німою та несповна розуму через її часті головні болі, але кличуть чомусь Солодкою Дарусею. Даруся живе сама у хаті своїх батьків й дає собі раду лише завдяки сусідам та добрим людям. За багато років її вчинки знайшли розуміння серед односельчан, але час від часу люди лякаються, чи то її, чи то власних гріхів.

  Роздуми героїні про те, що краще - два кілограми шоколадних цукерок, триколісний велосипед або квитки в кіно і цирк, - припиняються, коли вона знайомиться з сидячим біля воріт хлопчиком Вітею. Дівчинка пропонує новому знайомому пограти в квача, однак хлопчик пояснює, що це неможливо: він кульгавий. За допомогою квітки - семибарвниці Женя позбавляє Вітю від недуги і знаходить тим самим товариша для ігор.
 Також пропонуємо вашому перегляду мотивуючий короткометражний  анімаційний фільм про тріумф людського духу.

четвер, 26 листопада 2020 р.

Голодомор - Чорна сповідь моєї Вітчизни.

  Щороку в Україні відзначається День пам’яті жертв голодоморів. Нині цей день припадає на 28 листопада. Це нагода згадати історію, вшанувати тих, чиє життя було зруйноване або знищене у ті страшні часи сталінського режиму. Українці ніколи не були байдужі до цієї трагедії, зокрема, про акт геноциду писали свої твори українські письменники, Голодомор став темою багатьох мистецьких творів. У сучасному світі про масові вбивства шляхом штучно створеного голоду вже не бояться говорити, та все ж Голодомор 1932-1933 років деякі країни не поспішають визнавати Геноцидом українського народу.


Тривожні спогади ураз 
Свічки очима розіп’яли,
Немов з минулого до нас
Вони із докором казали:

- Хто відповість за ту біду,
 Що голодом людей косила,
 Що в Україні не одну
 Убила гордість, пісню, силу?



Встає історія з пітьми,
Словами фактів промовляє
І хоче, щоб судили ми,
Бо заповіт від мертвих має.

Вона бідою, горем вчить,
Щоб не забулось незабутнє,
Бо там, де пам'ять не мовчить,
Там щастям повниться майбутнє

   Щоб розуміти, через що пройшли наші предки, відчути, яку складну історію переживала Україна 88 років тому, ми зробили добірку художніх та публіцистичних книг, у яких розкривається тема Голодомору.

"Марія " Улас Самчук  
                                                                                               Вважається, що роман «Марія» - перший художній твір про Голодомор. Він був заборонений у часи радянської влади, адже розкривав жорстку правду про штучний голод, створений для знищення української нації. Власний досвід та свідчення очевидців трагедії лягли в основу твору письменника. Головна героїня – сімдесятирічна Марія, разом із рештою українців зазнає страшного голоду. Сильна характером жінка пережила у своєму житті багато горя. У образі Марії уособлена сама Україна. Твір відображає реальний стан речей у 30-х роках, дає розуміння, наскільки важко було жити селянам, змушує задуматись про істинні цінності.

"Жовтий князь " Василь Барка                                                                                 Іще одним твором художньої літератури, який присвячено Голодомору '32-'33 років, є роман «Жовтий князь» письменника Василя Барки. Він створив жовтого князя - символа демона зла, що приносить лише спустошення, руйнування, біль та смерть. У своєму творі автор відобразив власні спогади про страшне лихо, а також точні свідчення очевидців Голодомору, зокрема його рідного брата та родини. У центрі сюжету – сім'я Катранників, серед яких залишився живим лише молодший син. Життя сім'ї сповнене вражаючих, страшних подій. Але герої в усіх ситуаціях не втрачають людяності. Історична правдивість робить твір Василя Барки цінним для кожного читача.  

"Розколоте небо" Світлана Талан                                                                                 
Сучасна українська письменниця Світлана Талан пише твори у жанрі «реальних історій». Роман «Розколоте небо» присвячено темі колективізації та Голодомору в Україні. Письменниця відобразила події 30-х років на прикладі одного селища на Луганщині. Українське село, де були плодючі сади та родючі землі, спустошила голодна смерть. Справжні, невигадані жахи описує авторка: на які відчайдушні та жахливі вчинки йшли люди, аби вижити в лихі часи голоду. Та у цих трагічних подіях знаходиться місце і для кохання, яке то виринає на перший план, то ховається за чорною, пекельною реальністю. «Розколоте небо» перевертає свідомість читача та відкриває для когось незнані сторінки історії.

" Розрита могила: Голод 1932-1933 років у політиці, пам'яті та історії (1980-ті 2000-ні). Георгій Касьянов
       Книга «Розрита могила...» професора, доктора історичних наук, історика Георгія Касьянова - про Голодомор як явище на політичній та історичній аренах, у внутрішньополітичній боротьбі, міжнародних відносинах. Це видання не про події минулого, а про сучасну репрезентацію та інтерпретацію цих подій. У трьох частинах книги йдеться про історію забуття та реконструкції подій 30-х років, про появу Голодомору як специфічного дискурсу та особливої форми культурної реальності, про функціонування Голодомору в трикутнику «історик – політика - влада», про наукову деконструкцію Голодомору тощо.

пʼятниця, 20 листопада 2020 р.

Рекомендаційна бібліографія

     Застосування інформаційно-комунікаційних технологій дає можливість надавати бібліографічні довідки та створювати власний інформаційний продукт (друковані рекомендовані списки тощо), якнайповніше розкривати фонди бібліотеки, надавати можливість користувачам вести інформаційний пошук, тематика яких завжди дає можливість віднайти літературу на полицях бібліотеки. 
     Запрошуємо ознайомитись з книжковими новинками та скористатися доступом до бібліотечних онлайн-ресурсів.

21 листопада-День Гідності та свободи

 Віртуальна довідка " Хто вмирає в боротьбі - в серцях живе повіки"

     Революція Гідності сколихнула країну хвилею нечуваного патріотизму і показала важливість національної ідеї. Нині триває за неї боротьба. Наше суспільство здобуло право на зміни. Україна заплатила високу ціну за свій європейський вибір на Майдані.


     До Дня Гідності та Свободи на абонементі бібліотеки філії № 6 організована книжкова виставка « Майдан Україна. Шлях до свободи.Запрошуємо всіх охочих переглянути її й ознайомитися з документами, представленими на виставці.
Це видання як вітчизняних, так і зарубіжних авторів: хронологічні довідники, літописи очевидців подій, романи, оповідання, нариси, присвячені доленосним подіям в Україні початку XXI ст. Зокрема: «Іловайськ: розповіді про справжніх людей» Євгена Положія, "Тільки рухом життя обіймеш " Михайла Поровського ,які загинули, захищаючи суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України» та багато інших.
      Завдяки людям, яким небайдужа доля України в цілому і кожного із нас окремо, ми маємо можливість і досі залишатися незалежною нескореною країною. Тож шануймо тих сміливих, відважних, гідних своєї держави людей і рівняймось на них.

понеділок, 9 листопада 2020 р.

9 листопада -День української писемності та мови

Пропонуємо вам з нагоди свята згадати кілька основних правил української мови:
     Коли йдеться про вашу участь у змаганнях, слід говорити "беру участь", бо "приймати участь" – це калька.
Запам'ятайте, що слово "будь ласка" завжди пишеться окремо. Тут не треба дефісу.
Правильно говорити "протягом дня". Слово "на протязі" означає перебування на різкому струмені повітря, що задуває у щілини.
Іспит лише "складають", слово "здавати" вживається в інших випадках. Наприклад – здати документи.
Будівля та будь-що інше можуть бути "розташовані", а не "знаходитися", бо вони не можуть самі себе "знаходити".
На жаль чи нажаль: як добре ви знаєте українську мову?
А також не забуваємо про новий правопис, який почав діяти 3 червня 2019 року. 
Зміни в новому правописі української мови
"И" на початку слова
Це, власне, компроміс із правописом 1928 року, який передбачав вживання літери "и" на початку слів. У проекті нового правопису надається перевага літері "і", однак перед приголосними "н" та "р" можна вживати два варіанти написання: "індик" та "индик", "ирій" та "вирій", "ірод" та "ирод" тощо.
Також, наприклад, пропонується затвердити вживання "и" на початку: дієслова "икати" та іменника "икавка" та похідних від цих слів. У художніх текстах допускатиметься заміна "і" на "и" в кінці слів під час відмінювання: "смерти", "радости".
Більше "Ґ" у словах
   Новий правопис пропонує розширити застосування "ґ" у, наприклад, іноземних власних назвах, деяких іменах. У прізвищах та іменах людей допускатиметься передавання звука [g] двома способами: як із використанням букви "г" так із використанням "ґ" – і як, наприклад, Гуллівер, і як Ґуллівер.
Запозичені з європейських та деяких східних мов слова, які містять звук [h], і фонетично близькі до нього звуки передавати пропонують буквою "х" (тобто, слова "хобі", "хокей" і "холдинг" лишаться незмінними). Але, наприклад, слово "хостел" пропонується вживати як "гостел", оскільки при англійській вимові цього слова чується більше [г], ніж [х].
Більше "етерів"
   Пропонується кілька варіантів написання слів грецького походження, де зазвичай звук [th] передається літерою "ф": "анафема" – "анатема", "ефір "- "етер", "міф", "міфологія" – "міт" і "мітологія", "Афіни" – "Атени".
Слова англійського походження ця зміна не зачіпає – Артури та Агати писатимуться традиційно.
Повернення йотування
Ще один компроміс із правописом 1928 року.
Звук [j] у сполученні із голосними буде передаватись буквами "є", "ї", "ю", "я": "проєкт", "проєкція", "траєкторія", "фоє" тощо.
Менше дефісів
Новий правопис пропонує слова з першими іноземним частками писати разом (зараз частина з них пишеться разом, а частина через дефіс), відтак слова "попмузика", "вебсторінка" "пресконференція" і "експрезидент" писатимуться без дефісу.
"Пів яблука" та "пів години"
Новий правопис пропонує писати невідмінюваний числівник "пів" (у значенні "половина") окремо: пів Києва, пів яблука, пів години. Разом з "пів" писатимуться лише ті слова у називному відмінку, що виражають єдине поняття: "півострів", "півзахист" або "півоберт", наприклад.
"Авдієнція" та "фавна"
Новий правопис пропонує урізноманітнити традицію передавання буквосполучення "au" та розширити можливі варіанти транслітерації. Проект документу допускає орфографічні варіанти: "аудієнція" і "авдієнція", "аудиторія" та "авдиторія", "пауза" та "павза", "фауна" та "фавна".
Менше "лапок"

середа, 4 листопада 2020 р.

«Козацький батько - Дмитро Яворницький»( 165 років від дня народження)

   Дмитро Іванович Яворницький – видатний український історик, археолог, етнограф, фольклорист, дійсний член НТШ, ВУАН, Московського археологічного товариства, чия багаторічна наукова діяльність нерозривно пов’язана з історією запорозького козацтва. 
  Один із фундаторів Обласного краєзнавчного музею ім. О. М. Поля і музею у Самарканді. Автор понад 1500 наукових праць.

середа, 28 жовтня 2020 р.

Національна конференція-занурення «Прокачай молодіжний центр в ОТГ»

 #Бібліотека_Умань

#Бібілотека_філія_6

   Бібліотека прийняла участь у дводенній онлайн  Національній конференції-зануренні «Прокачай молодіжний центр в ОТГ»



З чого почати, щоб зробити Молодіжний центр ефективним?
      Презентація інструменту самооцінки для молодіжних центрів від розробників: головна ідея, мета інструменту та загальний принцип роботи. Ці та інші питання були висвітлені організаторами заходу.
     Дякуємо #prokachay #Молодіжна_платформа #DOBRE.

Урок-консультація " Методи самостійної роботи з книгою"

субота, 24 жовтня 2020 р.

28 жовтня-день вигнання нацистських окупантів із України

28 жовтня – День визволення України від фашистських загарбників —  Кремінська Міська Рада
 
     28 жовтня 1944 року територія України була остаточно визволена від загарбників. Активні дії проти німецьких окупантів вели загони УПА.
 Цього дня вшановують пам'ять всіх українців, які віддали життя, виганяючи нацистських окупантів в лавах Червоної армії або Української повстанської армії, покладаючи квіти до пам’ятників, та здійснюють інші традиційні меморіальні заходи.
 

вівторок, 13 жовтня 2020 р.

14 жовтня -День Захисника України. День українського козацтва.


    На відзначення свят Дня захисника України, Дня українського козацтва та дня захисника України у бібліотеці - філії№ 6 розгорнута книжкова виставка «Знов про славу козацьку згадаємо», де представлені видання з історії та сьогодення українського війська. Вітаємо всіх наших захисників із цим прекрасним святом та запрошуємо до нашої книгозбірні ознайомитися з літературою, яка є у фонді.
    Також пропонуємо вашій увазі ознайомитись з історичною постаттю Пилипом Орликом - гетьманом війська Запорозького, співавтора Угод та Конституційних прав і вольностей Війська Запорозького, який зробив чималий вклад в історію України.

четвер, 8 жовтня 2020 р.

11 жовтня-День художника

   Щороку у другу неділю жовтня майстри пензля відзначають День Художника України.

      8 жовтня в бібліотечній вітальні відбулася зустріч з художницею , Анастасією Вадимівною Коджебаш.
  На творчу зустріч завітали учні НВК «ЗОШ I-III ступенів № 10» медична гімназія. Зустріч була побудована у формі цікавого діалогу.

 На запитання дітей, звідки художниця черпає теми для своїх картин, відповіла просто: «Шлях з дитинства» . Анастасія Коджебаш  ,не лише талановита художниця, але і чудова співрозмовниця. Вона цікаво розповідала про секрети своєї майстерності.Всі були захоплені картинами, в яких присутні витончений стиль та почерк художниці, інтелігентність та ніжність, позитивна енергетика, спокій і краса.     Запрошуємо відвідати виставку картин « Шлях з дитинства» ,які експонуються в бібліотеці філії №6(Чит.зал).

вівторок, 29 вересня 2020 р.

Всеукраїнський день бібліотек

 #Бібліотека_Умань #Умань #Uman

Всеукраїнський день бібліотек відзначається в Україні щорічно 30 вересня.
Всеукраїнський день бібліотек – це нагода відзначити роль книгозбірні у житті кожного українця і зокрема зростаючих поколінь. Це також можливість привернути увагу суспільства до ролі і високої місії бібліотекаря – просвіщати, навчати орієнтуватися у потоці інформації, сприяти оволодінню навичками пошуку та використання ресурсів на різних носіях і допомогти усвідомити значення бібліотеки суспільства знань, допомогти зрозуміти, що бібліотеки єднають світ, а бібліотекарі є хранителями, збирачами духовних скарбів, помічниками і порадниками на шляху до знань і мудрості.

вівторок, 22 вересня 2020 р.

21 вересня -Міжнародний день миру

    21 вересня в усьому світі відзначають Міжнародний день миру, а 22 вересня - у нас в Україні відзначають День партизанської слави. 
  Мир-це стан спокою,як між людьми так і цілими народами країни. Традиційно символом миру був птах- голуб. Особливо білий голуб. До міжнародного дня миру діти виготовляли аплікацію листівку" Голуб миру". Ця листівка буде побажанням миру і спокою в нашій країні,в наших домівках і в наших серцях.



  

  Сердечне спасибі вам, сивочолі ветерани, за право жити у вільній країні, виховувати дітей, будувати нові перспективи. Зичимо кожній родині здоров’я, достатку, щастя і головне – мирного неба над головою!